Võrumaa noored keelehuvilised

Sunday, March 3, 2013

Koolifilm


Hea filmihuviline 1.-12. klassi koolinoor või õpetaja!

Kas vaatad filme?
Kas sul on oma arvamus?

Kirjuta 200-sõnaline arvamus ühe Eesti filmi kohta:

KÕIGE NALJAKAM / KURVEM / IGAVAM / MÕTLEMAPANEVAM / leia sobiv omadussõna ise! EESTI FILM.

Saada oma arvamus aadressil koolifilm@kinobuss.ee märgusõnaga KOOLIFILM KIRJATÜKK
Märgi ära oma nimi, vanus, meiliaadress ja telefon, kooli nimi, klass, amet (õpetaja või õpilane).

TÄHTAEG 8. märts 2013!

Tulemused teatatakse 22. märtsil Koolifilm 2013 auhinnatseremoonial ja filmide avalikul linastusel Kinos Artis.

Auhinnad paneb välja Kinobuss.

Vaata ka: www.koolifilm.err.ee ja www.facebook.com/events/538200742868290/

E-etteütlus



Vikerraadio kutsub taas e-etteütlust kirjutama

Emakeelepäeva puhul kutsub Vikerraadio saade "Huvitaja" 14. märtsil osalema e-etteütluse võistlusel. Ka sel aastal Vikerraadio kaasanud e-etteütluse korraldusmeeskonda ka Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi. E-etteütluse võistlus toimub neljas kategoorias: õpilased; täiskasvanud; filoloogid ja emakeeleõpetajad; muu emakeelega inimesed.

Kell 10.30 loetakse raadioeetris ette etteütluse tekst. Kuulajail tuleb tekst kirjutada "Huvitaja" koduleheküljel etteütluse aknasse. Kõige kiiremini täiesti korrektse teksti saatnud kuulajad võidavad auhindu. Kõik osalejad kirjutavad sama teksti, kuid võitjad selguvad kategooriates eraldi. Arvesse lähevad kõik enne kella 11 saabunud etteütlused.

Palume õpetajatel eelnevalt koolid registreerida 12. märtsini. Teada soovime õpilaste umbkaudset arvu ja kooli nime, õpetaja nime ja kontakti. Siis võiks viitena ka selle panna, et saade algab kell 10.05 ja eelnevalt kuuleb näpunäiteid, millele tuleks etteütlust kirjutades kindlasti tähelepanu pöörata. Üks  variant on koguda sul endal koolid kokku või anda registreerimiseks minu meiliaadress laura.teder@err.ee

Samuti võib kirjale juurde lisada eelmise aasta info, et nad näeksid, mis toimus ja mis tekstid olid.

2012. aasta tulemused:

Meieni jõudis 3670 etteütlust.
Kõige kiiremini ja korrektsemalt kirjutasid etteütluse Triin Kolga Hugo Treffneri Gümnaasiumist (üldvõitja ja õpilaste kategooria võitja), Helli Lõoke (täiskasvanute kategooria), Averonika Beekmann (filoloogide kategooria) ja Uta Kührt (muu emakeelega).

Siin on varasemate aastate tekstid:

E-etteütluse tekst 2012. aastal:
Pressiteade
Tallinn, 14. märts 2012

Täna, emakeelepäeval, kirjutavad tuhanded eestimaalased e-etteütlust, mis on Tartu maratoni kõrval suurim üle-eestiline mõõduvõtmine, ja panevad proovile oma õigekirjateadmised. Nagu ürituse patroon K. J. Peterson märkis, ei osanud ta 19. sajandi algul, 20-aastasena, nii rohket osavõttu ette näha, ning see teeb talle ainult rõõmu. „Murelikkust tekitab see, et nii mõnigi astub võib-olla võistlustulle ilma piisava treeninguta ja jääb tempoga seetõttu kogu aeg hätta,“ nentis ta. Võitjatele on prestiižsed auhinnad välja pannud haridus- ja teadusministeerium; peaasi on siiski rõõm eneseületusest.
 
E-etteütluse tekst 2011. aastal:
Tere, Kristjan Jaak!

Ma Sulle kirjutan, oo poeet, siit varakevadisest sähvivsirendavast tulevikust. Mõtlen, et kui võiksid veel kord kas või üheks mis tahes hetkeks luulelikus fantasmagoorias leida ajalikkust, kas oleksid siis kogu aeg poeet või hoopistükkis programmeerija. Jõrm habemega rokipeer või rektor malbe, ehk kogunisti kiilaspäine ankur „Aktuaalses kaameras”. Või sootuks sportlane, bravuuritar buffet’s või teravkeelne rahvaesindaja. Võib-olla loeksid pangas eurosid ja sente neid, mis lõppeda ei taha. Ma usun, Sind on igaühes meist.

Südamlike sünnipäevasoovidega
Tatjana

E-etteütluse tekst 2010. aastal:
Kristjan Jaak Petersoni sünniaastapäeval, 14. märtsil, tähistatakse alates 1996. aastast emakeelepäeva, mis sai 1999. aastal riiklikuks tähtpäevaks. Igalühel on võimalik anda panus, et eesti keel saaks "laulutuules taevani tõustes üles igavikku omale otsida". "Lounge'i asemel," soovitas Eesti Keele Instituudi peakeelekorraldaja, "oleks kohasem öelda sohvabaar." Üle-eestilist üleminekut eestikeelsele kontoritarkvarale lubas koordineerima hakata "Teeme ära! 2011" algatusrühm.
 
E-etteütluse tekst 2009. aastal:

Karl oli käinud Martaga juba poolteist päeva, alates eilsest, 15. märtsi pealelõunast. Armastus, konkreetne ja absoluutne, oli neid haaranud keset emakeeletundi, kui nad õppisid ortograafiareegleid. Pärast tunde jätkasid nad oma suhet MSNis ja saatsid ka SMSe, kuid sõnumid liikusid nagu aegluubis. „Skaibime parem,” messis Marta ning Karl vastas: „Jah, mu arm!”

E-etteütluse tekst 2008. aastal:
Nüüd huuga, tehas, vili, nurmel vooga, sirp, lõika, alasile, haamer, löö! “Familiaarne tüüp,” konstateeris pensionär ja nõudis revanši. Tallinna Ülikooli eesti humanitaarinstituudis õpetatakse türgi keelt ja Jaapani ajalugu. Seenelkäik lõppes õpiku autorile seenekorvi ja inimväärikuse kaotusega.